CSI5*- W Stuttgart (GER)
Karel Cox : Cor van de Wateringhoeve -Quickchin WH Z  - Sea Coast Ideo d’O
Francois Mathy jr. : Cassis van de Kranenburg - Falco van de Clehoeve - Uno de la Roque
Nicola Philippaerts : Aikido Z - H&M Harley vd Bisschop - H&M Chilli Willi
Olivier Philippaerts : H&M ikker - H&M Legend of Love - H&M Challenge vd Begijnakker
CSIP Stuttgart GER)
Malin Bollen : Cavalor’s Mona Liesa
CSI4* Rouen (Fra)
Gaetan Decroix : Quel Homme de Hus - Vogue de Suerone
Damien Haelterman : Hooligan de Laubry - Imandra de Laubry - Jessica de Laubry
Judy-Ann Melchior : Ailina Z - Clintrexo Z
José Thiry : Coco Chanel - Cyrano d’Orbri - Verdi vd Withoeve Z
Christophe Vanderhasselt : Caroline T. Z - Gino van de Vrunte - Identity Vitseroel
Yves Vanderhasselt : Jeunesse - Keops vd Begijnakker
Wilm Vermeir : Dm Jacqmotte - Gentiane de la Pomme - IQ van het Steentje
CSI1* Rouen (FRA)
Tolga Aksoyek - Karline De Brabander - Clara De Keyser - Thibault Le Jeune - Elias Olsen - Sonia Stacquez
CSI3* Vermezzo (ITA)
Arnaud Doem : Amoiselle du Fleury - Hocus Pocus de Messitert
Frantz Ducci : C Lena du Grand Champ - Urbane de Puychety
Ignace Philips : Izmir van de Baeyenne - Jidona vh Dingenshof - Victorio des Grez
CSI3* Guangzhou (CHN)
Jolien Maenhaut : Enjoy - Pommeau du Heup
CSI2*- CSI1* - CSIYH1* Kronenberg (NED)
Viktor Daem - Rik Hemeryck - Nadege Janssen - Gudrun Patteet - Brigitte Vanhalme - Frank Vandereyken - Gregory Wathelet
CSIP Opglabbeek (BEL)
Nancy Campo : Joly’s Fidalgo
Yentl Desmare : Snippeling Tristan
Amber Frederick : Easter BB
Charlotte Frederick : Orchid’s Colyne
Charlotte Frippiat : Vico des Flagues
Margaux Frippiat : Ivarius van de Boshoeve
Jeanne Lecrecq : Ruby des 3 Epis de la Ruche
Max Sebrechts : Kilmullen Olympic Cruise
Ylona Thijs : Kantje’s Eilard
Aaron Tijskens : Superbre de Laloena
Linde Van Boxstael : Landgraf vd Gorenweg
Pauline Van Dyck : Orchid’s Azalea
Jules Van Hoydonck : Orchid’s Cenda
CSICh-A Opglabbeek (BEL)
Amber Frederick : Winning Day Z
Emilia Housen : Barika van de Helle
Rhune Leenknegt : Furie Z de Wulf Selection
Lies Malisart : Charismo C - Kato
Evelyne Putters : Blossom van de Herenbrink - Freestyle van de Withoeve
Nicolas Rombouts : Fuptric van Beek
Sophie Schmidt : Cool Max
Linde Van Boxstael : Jamsine v ’t Elshout
Jens Van Dyck : Connor III
CSIJ Opglabbeek (BEL)
Margot Alongi : Eiralys du Miclot - Raclab II G - Unestar de Bettegney
Caro Baerts : Hero van Heiste - Maq Master Z - Mielano van Meyeershof Z
Lynn Bloemer : Kiela Contact
Emilie Conter : Chin Champ - Jealous
Camille Demolie : Chica Fino - Foxtrot C
Yentl Desmare : Hapoli van de Steenoven Z
Michiel Desmet : Cinderella - Ronald
Alizee Fensie : Harry Potter Sept - Rambo des Hayettes
Camille Gerard : Jedam
Kobe Hendrix : Galoubet Fravanca
Marthe Heudens : Best Mix Elien - Best Mix Evana
Chloe Heyrman : Quidams Rubenbos S Z
Alexander Housen : Cassandra - Esprit vd Wellington - Lorelei van het Waterschoot Z
Emilia Housen : Flicka-P - Kongsberg Hh Z
Simon Morssinkhof : Bubsylon - Notre Star Z - Perigrosso
Anthony Philippaerts : Edita - Goofy van ’t Laerhof
Thibault Philippaerts : Extra - Isolne van Dorperheide
Zara Poels : High Five
Tim Prouvé : C-Prova Z - Colore del Cacciatore - Orson des Hayettes
Claire Putters : Fa Belle van Sombeke - Laemi
Jordi Rombouts : Dijon de Toxandria
Jerome Schmidt : Chica - Jatropha - Quioto
Jinse Van Der Haegen : Juventus van het Blauwhof - Picobello
Dries Van Dyck : Eloma-M - Enzo
Ruben Van Dyck : Joline van het Exelmanshof
Jules Van Hoydonck : Jitsu vd Middelstede
Maverick Van Lent : Guidam van het Acherhoek - Urula des Vaux
Maartje Verberckmoes : Arco d’Obercourt - Guidam’s Willow the Second
CSIU25 Opglabbeek (BEL)
Emilie Conter : Mufasa - Viva
Ruben De Coster : Hurricane - Jerlin
Victoire Delforge : Basco du Chene
Camille Demolie : G-Star du Cartier - Kalinka van ’t Heike
Dries Goossens : Gina - Jezebel van de Veldhoek
Sofie Herbots : Dante
Marine Lenoble : Bugsy Malone d’Hof ten Bos - Cap Diamond d’Hof ten Bos - Easy Day d’Hof ten Bos
Romy Morssinkhof : Vivolta de Gree
Simon Morssinkhof : Cara Victoria - Bubsylon
Leonie Peeters : Al Capone - Belanda - Indiana vh Kapelhof
Simon Prouvé : Jatlantparflam vd Kleyenberg - Kamira Prova
Claire Putters : Copain de Muze - Laemi
Hannes Symons : Berlin vd Schemmenersberg Z
Kim Van Decraen : Jolien van de Hondshoef
Lien Van Ende : Cita P Z - Ethias van ’t Elzenhof
Maartje Verberckmoes : Cous Cous - Jugano vd Vosberg
Axelle Windels : Kora - Kyra
EVENTING
CIC3* Le Pouget (FRA)
Virginie Caulier : Cocaine de la Baille Rouge
Christian Chabot : Barlison
Hendrik Degrox : Countrie
Karin Donckers : Jalapeno
Kris Vervaecke : Calista Z - Quantanamo van Alsingen
Senne Vervaecke : Feebe van Alsingen
CCI2* Le Puget (FRA)
Christian Chabot : Diabolo
Ann Sofie Coevoet : Chivas Regal Z
Julien Despontin : Clever Man Waf
Karin Donckers : Nolimit Vdb Z - Un Amour de Texo
Lauren Eggermont : Every Chico Sun
Audrey Franche : Quiloup de Kerser
Peter Sterkens : Enzo G
CCI1* Le Puget (FRA)
Leon Binard : Painter’s Igor
Hendrik Degros : Lanciano
Lauren Eggermont : Master PJ
Remco Geldhof : Looping van ’t Kinroyderveld
CIC1* Le Pouget (FRA)
Audrey Franche : Di Caprio
Audrey Gilson : Hincapie
Senne Vervaecke : Google van Alsingen
Silke Vervaecke : Hitmo van Alsingen
MENNEN
CAI-W Stuttgart (GER)
Edouard Simonet : Aba Sam - Fahri H - Ferrero Vh Cipershof - Lordit - Nynke - Puksis - Topspeed Sanne - Yk Topspeed Long Beach
ENDURANCE
CEI2* 120 Follonica (ITA)
Elisabeth Hardy : Rigoletto by Zaimes
CEI1* 80 Pamiers (FRA)
Karin Boulanger : Aboufatmal Apal